Diş Hekimliği Fakültesi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı

Ülkemizde Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi olarak bilinen bu anabilim dalı, dünyada oral ve maksillofasiyal cerrahi adıyla anılmaktadır. Bu alanda eğitim gören kişiler gerek hastane koşullarında gerekse de özel kliniklerinde branşın pek çok uygulamalarını yapabilmektedirler.

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı, baş, boyun, yüz çeneler ile çene ve yüz bölgelerinin sert ve yumuşak dokularının hastalıkları, enfeksiyonları, yaralanma ve bozukluklarının düzeltilmesi için gerekli cerrahi ve tedavileri uygulayan anabilim dalıdır. Bu tedaviler, dişlerin normal ve cerrahi çekimleri, gömülü diş operasyonları, dental implant uygulamaları, çene kist ve tümörlerinin operasyonları ve defektlerin rekonstrüksiyonu, preprotetik cerrahi operasyonları, çene-yüz kırıklarının cerrahi tedavileri, ortognatik cerrahi operasyonları ve çene eklemi hastalıklarının tedavileri ve eklem cerrahileri gibi işlemlerdir.

Anabilim Dalımız bünyesinde lokal ameliyatlar ve genel anestezi altında cerrahi işlemler yapılmakta, özürlü hastaların diş tedavileri gerçekleştirilmektedir. 

Dr. Öğr. Üyesi Emine Fulya AKKOYUN

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı