Diş Hekimliği Fakültesi

Anabilim Dalı Mesajı

Periodontoloji, dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuların klinik ve mikroskopik yapısını inceleyen, bu dokuları etkileyen hastalıkları teşhis eden, tedavilerini uygulayan ve sonrasında kazanılan sağlığın idamesini sağlayan ve bu alandaki eğitim faaliyetlerini ve bilimsel çalışmaları yürüten diş hekimliği dalıdır.

Periodontoloji Anabilim Dalının hedefi; yenilikçi, çağdaş, kanıta dayalı teorik ve pratik eğitim müfredatı ile donatılmış, etik kurallara her zaman bağlı diş hekimleri yetiştirmek ve ileri düzeyde araştırma ve bilimsel aktivitesi, hasta bakımı ve hizmeti ile fakültenin yerel, ulusal ve uluslararası olarak tanınmasıdır.

Periodontal tedavi olarak adlandırılan diş eti hastalıkları tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan tedavileri içerir. Cerrahi olmayan tedaviler; ağız hijyeni eğitimi, diş yüzeyi temizliği, kök yüzeyi düzleştirmesi, oklüzal düzenlemeler, splint uygulamaları gibi tedavileri içerir. Periodontal cerrahi tedavileri; rezektif/rejeneratif ve plastik periodontal cerrahiler, implant uygulamaları, periimplant hastalıkların tedavisini kapsayan cerrahi tedavileri içerir.

Yapılan tüm tedavilerde hastanın ağız bakımının iyileştirilmesi zorunludur. Hasta ve hekim işbirliği başarı için altın kuraldır. 

Prof.Dr. Servet KESİM

Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanı